•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 254
    کد: 158703
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
    جلسه گفتگو اعضا شورای شهر مشهد و جبهه پیروان خط امام و رهبری خراسان

    سیاست تعادل‌بخشی در فضای فرهنگی

    اعضای شورای اسلامی شهر مشهد عصر روز 23 تیرماه 1397 در قالب هفتمین نشست «فضیلت شنیدن» پای صحبت‌ها، انتقادات و پیشنهادات نمایندگان تشکل‌ها در شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری خراسان رضوی نشستند.
    سیاست تعادل‌بخشی در فضای فرهنگی

    به گزارش شهرآراآنلاین، جواد آرین‌منش، نماینده حزب مؤتلفه اسلامی در شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری خراسان رضوی، در این نشست، به مشکلات اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: در شرایط کنونی توجه به گفت‌وگوهای ملی یک ضرورت انکارناپذیر برای برون‌رفت از مشکلات است.

    آرین‌منش نداشتن درآمدهای پایدار را از مشکلات اساسی مدیریت شهری در مشهد برشمرد و گفت: متأسفانه هنوز شاهد وجود شبکه‌های فساد، رشوه، رانت و عدم شفافیت در مجموعه شهرداری هستیم.

    وی بیان کرد: اقدام شورای پنجم در راه‌اندازی کمیته شفاف‌سازی می‌تواند از بروز مصادیق فساد در مجموعه مدیریت شهری جلوگیری کند.

    این عضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری خراسان رضوی به ارزیابی شورای پنجم هم پرداخت و با شمردن برخی نقاط ضعف و قوت گفت: انتخاب دموکراتیک فردی متخصص، مجرب و دارای تجربه به عنوان شهردار مشهد یکی از نقاط قوت شورای فعلی به شمار می‌شود.

    به اذعان آرین‌منش، توجه به پروژه قطارشهری، تلاش برای بازآفرینی منطقه توس و تغییر رویکرد تابلوهای شهری و توجه به مفاخر ملی و استانی از دیگر نقاط قوت شورای پنجم است.

    وی گفت: البته در کنار نقاط قوت، معتقدم که این شورا کمتر از چهره‌های علمی و دانشگاهی استفاده می‌کند، در صورتی که باید بیشتر از این‌ها به پژوهش‌ها در اقدامات مدیریت شهری توجه شود.

    سید ابوذر حقی نماینده انجمن مهندسین در شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری خراسان رضوی نیز در بیان نظرات خود، ایده شهر هوشمند را زمینه‌ساز پیشرفت و توسعه مشهد برشمرد و گفت: انتظار داریم برای تحقق این مهم بهره‌برداری بیشتری از ظرفیت‌های حوزه ای‌سی‌تی استان صورت گیرد.وی تأکید کرد که برای ایجاد زیرساخت‌های لازم و جلوگیری از مهاجرت معکوس مردم از شهرهای تازه تأسیس مانند گلبهار و چناران به مشهد، باید تجربیات کارشناسی مدیریت شهری مشهد به مدیران این شهرها منتقل شود.

    حسین نجابت، عضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری خراسان رضوی، به عنوان دیگر سخنران این نشست، با تأکید بر اینکه به هیچ عنوان راضی به شکست شورای پنجم نیستیم، گفت: باید پذیرفت که از شکست اصلاح‌طلبان فقط دشمن خشنود می‌شود.علی قلوانی، عضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری خراسان رضوی، هم در سخنان کوتاهی از لزوم ایجاد نشاط در شهر گفت و تأکید کرد که شادی مردم مغایرتی با هویت مذهبی مشهد ندارد.در ادامه این نشست، نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد پشت تریبون قرار گرفت و گفت: وقتی که می‌توانیم در سطح جهان با دیگر کشورها گفت‌وگو داشته باشیم، قطعا گفت‌وگوهای درون نظام در عین تفاوت سلیقه دشوار نخواهد نبود.

    محمدرضا موحدی زاده افزود: امروز علی‌رغم کاهش تدریجی اختیارات شوراهای اسلامی شهر از سوی دولت و مجلس شورای اسلامی، با انباشتی از مطالبات مردمی در بخش‌های مختلف رو‌به‌رو هستیم.

    وی اظهار کرد: شورای پنجم هیچ‌گاه به دنبال نفی شورای گذشته نبوده و همواره تلاش کرده است که توانمندی و کارآرایی خود را با ارائه خدمت به مردم اثبات کند.

    موحدی زاده تأکید کرد: با وجود اینکه شهردار مشهد تفکر اصلاحاتی دارد اما به هیچ‌وجه تفکر خود را با مسائل کاری دخالت نمی‌دهد. اراده مدیریت شهری بر این است که از ظرفیت‌ها برای خدمت‌رسانی بیشتر به مردم و شهر استفاده کند.

    رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهد هم در ادامه، خدمت به مردم را اصلی‌ترین شعار شورای پنجم برشمرد و گفت: شهرداری باید به مسائل فرهنگی و خدماتی توجه داشته باشد و مصادیق تغییر رویکردها را از ابتدای فعالیت شورای شهر در شهر شاهد بوده‌ایم.

    احمد نوروزی افزود: تا دلتان بخواهد در دوره‌های گذشته به جامعه دانشگاهی برای انجام تحقیق و پژوهش پول داده شده است. مطالعات بسیاری از قبل انجام شده است که مدیریت شهری برای اجرایی شدن بخشی از آن‌ها درحال برنامه‌ریزی است.

    وی به بدهی هزار و ٨٠ میلیارد تومانی مدیریت شهری به پیمانکاران در ابتدای فعالیت شورای پنجم اشاره کرد و گفت: متأسفانه بخش مهمی از درآمدهای شهرداری‌ها با هدف تعادل‌بخشی به روستاها و شهرهای کوچک تخصیص پیدا می‌کند درحالی که نباید این‌چنین باشد.

    رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد هم به تشریح دو رویکرد فرهنگی مدیریت شهری اشاره کرد و گفت: یکی از این دو راهبرد، استفاده از ابزار فرهنگ برای فرهنگ‌سازی و حل مسائل و معضلات شهری است.احسان اصولی دیگر راهبرد مدیریت شهری را تعادل بخشی در فضای فرهنگی برشمرد و اظهار کرد: در شهر مشهد با بیش از سه میلیون جمعیت، تنوعی از سلایق و دیدگاه‌ها در چارچوب نظام جمهوری اسلامی زندگی می‌کنند و باید به همه این سلایق نگاه متعادل داشت، زیرا صرفا توجه به یک بخش را یک معضل می‌دانیم که زمینه ایجاد خلل در مسیر خدمت‌رسانی به مردم را فراهم می‌کند .

     

    تعداد بازدید: 254
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر