•  
    منبع خبر : ایسنا
    تعداد بازدید: 484
    کد: 121854
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۲/۲۰
    بهروز بنیادی نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی گفت:

    روستائیان متولی ندارند / امروز هزینه زندگی در روستاها بسیار بیشتر از شهرها است.

    آنچه که بیشتر کشاورزان و روستاییان را آزار می‌دهد این است که مدافع ندارند.
    به رغم تاکیدات مقام معظم رهبری روستائیان متولی ندارند

     نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی گفت: به رغم تاکیدات مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهور اما هنوز روستائیان متولی ندارند.

    به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، بهروز بنیادی در جلسه هم‌اندیشی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری که با فرمانداران و بخشداران شهرستان‌های کاشمر، خلیل‌آباد و بردسکن و دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستاهای بخش مرکزی و کوهسرخ کاشمر در سالن همایش‌های مرکز آموزش رفاهی فرهنگیان این شهرستان برگزار شد، با بیان اینکه هر چند جمعیت روستایی در کشور به 30درصد کاهش یافته اما هنوز 50درصد مردم منطقه ترشیز روستانشین هستند، افزود: باید اولویت‌ها به مناطقی اختصاص یابد که روستاهای آن پایدار و به دنبال توسعه هستند.

    وی با اشاره به اینکه منطقه ترشیز از نظر جمعیت روستایی باید اولویت یک مسئولان باشد، افزود: آنچه که بیشتر کشاورزان و روستاییان را آزار می‌دهد این است که مدافع ندارند.

    نماینده مردم کاشمر در مجلس با اعلام اینکه هر چند معلمان، کارگران و صنوف مختلف مدافعینی دارند اما کشاورزان و روستانشینان به رغم تاکیدات مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری متولی ندارند، گفت: آنگونه که باید نتوانستیم وظیفه خود را در برابر پیش قراولان انقلاب انجام دهیم.

    وی با انتقاد از مدیریت چند پارچه در روستاها اظهار کرد: متاسفانه در هر بخش روستا یک ارگان و دستگاهی تاثیر گذار شده و این تداخل مشکل‌زا شده است.

    بنیادی با بیان اینکه وزرات کشور یک نوع دستورات صادر می‌کند، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در ساخت و ساز دستورات خاص خود و منابع طبیعی و هر دستگاه دیگری به نوعی برای روستاییان مشکل به وجود آورده اند، بیان کرد: امروز هزینه زندگی در روستاها بسیار بیشتر از شهرها است.

    وی با اشاره به اینکه این مشکلات مورد قبول حاکمیت و مردم نیست، عنوان کرد: برای پایداری روستانشینان در مرحله اول باید هزینه هایشان را پایین آورد.

    نماینده مردم کاشمر در مجلس با اعلام اینکه باید در بحث کلان و جلساتی که است ابتدا باید طرح و برنامه ای برای آینده روستائیان داشته باشیم، گفت: باید تکلیف روستاییان مشخص شود که چه برنامه ای برای آنها داریم.

    وی در ادامه از محصولات انگور، زعفران، پسته و بادام و تاحدودی انجیر به عنوان محصولات استراتژیک منطقه ترشیز نام برد و افزود: در سالی که گذشت 20 هزار تن انگور به روسیه صادر شد.

    بنیادی با بیان اینکه سالیانه 60 هزار تن کشمش، 30 هزار تن پسته و بالغ بر همین مقدار بادام و 30 تن تولید زعفران در منطقه تولید می شود، اظهار کرد: به رغم پتانسیل های بسیاری که در منطقه داریم اما مسئولان برای فراوری و بهره وری بیشتر از محصولات نتوانسته اند برنامه ریزی خوبی داشته باشند.

    وی با اشاره به اینکه در سال جاری با سرمازدگی و کم آبی که چندین سال است شاهد هستیم کشاورزان دچار آسیب های بسیاری شدند، افزود: اگرچه دولت در حوزه کمک به کشاورزان و تولیدکنندگان بخش کشاورزی با پرداخت اعتبارات و تسهیلات کمک‌های خوبی به سایر استان‌ها انجام داده است اما متأسفانه تاکنون ریالی در این حوزه به خراسان رضوی اختصاص نداده است.

    گازرسانی به 30 روستای حوزه انتخابیه کاشمر تا پایان سال 96 و 97

    نماینده مردم کاشمر در مجلس همچنین از نبود هیچ مکان تفریحی و دسترسی به امکانات در روستاهای منطقه خبر داد و گفت: با پیشرفت علم و ارتباطات روستائیان توقع دارند از امکانات و خدماتی
    نظیر سالن‌ها و مجتمع‌های ورزشی در مراکز دهستان‌ها، اینترنت پرسرعت بهره‌مند باشند.

    وی با اعلام اینکه با فعالیت فرمانداران، دهیاران، بخشداران و مدیران دستگاههای خدماتی امروز مناطق روستایی منطقه در وضعیت خوبی هستند هرچند هنوز در گاز و اینترنت به ایده ال نرسیده ایم و مشکلاتی وجود دارد، افزود: قریب به‌اتفاق روستاها،روستائیان از آب شرب برخوردار هستند.

    بنیادی با بیان اینکه حدود 30 روستا در شهرستان‌های کاشمر، خلیل‌آباد و بردسکن فاقد گاز هستند که تا پایان سال 96 و 97 از این نعمت برخوردار خواهند شد، اظهار کرد: درزمینه اجرای طرح‌های هادی اگرچه وضعیت و شاخص استان نسبت به سایر استان‌های کشور بالاتر است اما در حوزه از وضعیت خوبی برخوردار نیستیم.

    وی با اشاره به نقش مهم و کلیدی مردم در توسعه روستاها و ایجاد فضای جنب جوش و جهش افزود: روستائیان منطقه با داشتن گرفتاری‌های اقتصادی درزمینه مشارکت در اجرای طرح‌های روستایی مشارکت خوبی داشتند به‌طوری‌که در هر یک از روستاها بالغ‌بر 100 میلیون تومان کمک و همراهی داشتند.

    تعداد بازدید: 484
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر