•  
    منبع خبر : روزنامه خراسان 1395/12/16
    تعداد بازدید: 300
    کد: 121469
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۲/۱۶
    «روایت علمی پل بعثت» با حضور یادگاران هشت سال دفاع در مشهد

    شاهکار مهندسی رزمی

    از آنجا که نیروهای مهندسی جهاد خراسان از روز دوشنبه 17 فروردین 1365 که مصادف با روزهای نزدیک به ایام مبعث رسول اکرم(ص) بود برای عملیات اجرایی پل لوله ای در منطقه فاو مستقر گردیدند، این پل به نام بعثت خوانده شد.
    شاهکار مهندسی رزمی

    رژیم بعثی عراق فکرش را هم نمی کرد که ایرانی ها بتوانند پل فاو را پشتیبانی کنند، اما دریا دلانی که خروش ها و جزر و مدهای پی در پی اروند ذره ای از اراده آن ها کم نکرد و هزار رزمنده عاشق در مدت شش ماه آن هم شبانه توانستند پل بعثت را به بلندای این سرزمین مهندسی کنند، پلی که در آن اراده، خود باوری و ایمان به پیروزی تبلور یافته بود؛ پلی که پیروزی در عملیات والفجر 8 را رقم زد و دشمن شکست خورده را مات و مبهوت شاهکار مهندسان دفاع مقدس کرد.

    به گزارش روزنامه خراسان رضوی، دانشگاه فردوسی مشهد شنبه شب14 اسفند 1395 میزبان همایشی با حضور جمعی از رزمندگان و دلاورمردانی بود که به مناسبت روز مهندس، می خواستند روایت علمی از پل بعثت را برای دانشجویان، مهندسان و نخبگان دانشگاهی روایت کنند و به آن ها بگویند که رزمندگان هشت سال دفاع مقدس با ایمان و اراده توانستند دشمن را خوار و ذلیل کنند و حالا وظیفه جوانان این مرز و بوم است که با اراده راسخ، برای ایرانی آباد و آزاده تلاش کنند.

    به گزارش دفاع پرس، نیروهای مهندسی و پشتیبانی جنگ جهاد سازندگی، توانستند با بکارگیری حدود 3 هزار و 400 لوله نفتی 56 اینچی و با یک طرح مهندسی دقیق، چنین پلی را به طول حدود 600 متر، عرض حدود 12 متر و با عمق حدود 8 متر احداث کنند. از آنجا که نیروهای مهندسی جهاد خراسان از روز دوشنبه 17 فروردین 1365 که مصادف با روزهای نزدیک به ایام مبعث رسول اکرم(ص) بود برای عملیات اجرایی پل لوله ای در منطقه مستقر گردیدند، این پل به نام بعثت خوانده شد.

     

    مرحله اول نصب پل بعثت در روز جمعه 28 شهریور ماه 1365 به اتمام رسید. در نهایت پس از حدود 6 ماه تلاش پیگیر و شبانه روزی، آخرین مرحله آماده سازی و آسفالت ریزی پل بعثت در روز سه شنبه 15 مهر ماه 1365 به پایان رسید و تردد از روی آن آغاز شد. برای نصب این پل از لوله های نفتی 56 اینچی به طول 80 کیلومتر استفاده شد. در جریان نصب پل 6 نفر از نیروهای جهاد سازندگی مجروح شدند.
    «سید هاشم بنی هاشمی» یکی از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس و مجری طرح پل بعثت در این همایش خاطرات حضورش در آن سال ها را روایت کرد.

    بنی هاشمی به شرایط رودخانه اروند هنگام ساخت پل بعثت اشاره و تصریح کرد: ساخت پل بعثت کاملا محرمانه و نتیجه موفقیت ساخت این پل کوری دشمن بود. سال 65 دشمن بعثی با تمام توان و از هر طرف بر سر رزمندگان آتش می ریخت و شرایط پشتیبانی را برای رزمندگان سخت کرده بود. اما نخبگان و مهندسان در شرایط سخت توانستند پل بعثت را روی اروند بسازند. بالا و پایین آمدن آب رودخانه شرایط را برای ساخت پل سخت کرده بود اما مهندسان و رزمندگان از شرایط سخت محیطی به نفع خودشان استفاده کردند و پل لوله ای اروند را ساختند. مجری طرح پل بعثت ادامه داد: رزمندگان و مهندسان در آن زمان توانستند از شرایط سخت به نفع خودشان استفاده کنند و به عقیده ما آن کار در آن شرایط نمادی از اقتصاد مقاومتی بود.
    نمایشی از اقتصاد مقاومتی در سال های دفاع مقدس
    بنی‌هاشمی تصریح کرد: ابتدا جهاد سازندگی و ستاد عملیات کربلا ساخت پل لوله‌ای را پیشنهاد دادند که به دلیل برخی ایرادها، ابتدا پذیرفته نشد. پس از آن همان پیشنهاد با همکاری زنگنه وزیر وقت جهاد سازندگی کامل شد و آقای زنگنه من را به عنوان مجری طرح معرفی کرد. دانش‌جعفری وزیر سابق امور اقتصادی و دارایی هم مشاوره‌ها و نقشه‌های اجرایی را آماده کرد.
    تغییر معادلات جنگ با ساخت پل بعثت
    «حسین کامران دیسفانی» رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی که یکی دیگر از سخنرانان این همایش بود، با بیان این که ساخت پل بعثت معادلات جنگ را تغییر داد گفت: پل بعثت در انتقال تانک‌های جنگی و رزمندگان به فاو و منطقه عملیاتی والفجر ۸ نقش‌آفرین بود و معادلات جنگ را عوض کرد. مهندسان ما نقش پر رنگی در حوزه‌های فنی، علمی و محتوایی در دوران هشت سال دفاع مقدس داشتند و در آن مقطع زمانی شاهکار کردند.
    دشمن تخریب می کرد و ما ترمیم
    مرتضی بابایی‌خراسانی عضو تیم اجرایی پل بعثت نیز گفت: دشمن در نقشه‌ای از پیش طراحی شده قصد تخریب پل بعثت را به اندازه ۵۰ متر داشت و می‌خواست این پل را مرحله به مرحله ضعیف کند تا به صورت کامل آن را تخریب کند و ما نیز بلافاصله هر بخشی را که تخریب می‌شد در مدت زمان ۴۵ دقیقه ترمیم می کردیم و به واقع مهندسان جنگی ما شاهکار کردند و دشمن فهمید هرچقدر هم که بخواهد بمب بزند کارساز نیست.
    به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، وی افزود: در بحث حفاظت اطلاعات به‌گونه‌ای عمل کردیم که حتی نیروی خودی متوجه اقدامات و فعالیت‌هایمان نمی‌شد، چه برسد به نیروی دشمن و نگذاشتیم که ذره‌ای از اطلاعاتمان در اختیار دشمن قرار بگیرد.
    حضور مهندسان خراسانی در عملیات احداث پل بعثت
    دکتر «محمد کافی» رئیس دانشگاه فردوسی نیز در این همایش گفت: پل بعثت توسط خراسانی‌ها، مدیریت و ساخته شده است و بیشتر سازندگان این پل دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه‌های فنی بودند که در دوران جنگ در جهاد سازندگی به صورت رزمنده فعالیت می‌کردند. وی با بیان این که دانشگاه فردوسی بیش از 143 دانشجو تقدیم انقلاب و نظام کرده است، افزود: دانشگاه فردوسی مشهد دانشگاه ویژه ای است و باعث افتخار است که بسیاری از استادان و پرسنل دانشگاه فردوسی مشهد از جانبازان، آزادگان و ایثارگران قهرمان هستند.
    شاهکار دفاع مقدس
    محسن مومنی‌شریف، رئیس حوزه هنری کشور هم که در این همایش حضور یافته بود، گفت: افتخار حوزه هنری بیان افتخارات این سرزمین در عرصه‌های مختلف همچون دوران جنگ تحمیلی در قالب زبان هنر است و بی‌شک هنرمندان عرصه‌های مختلف به این هنرنمایی افتخار می‌کنند. وی افزود: دوران هشت سال دفاع مقدس حرف‌های زیادی دارد و به فرموده مقام معظم رهبری درخشش‌ها و افتخارات رزمندگان ما در طول هشت سال جنگ نابرابر حرف‌های زیادی برای گفتن تا ۵۰ سال آینده دارد. مومنی‌شریف در حاشیه این همایش نیز اظهار کرد: خراسان رضوی هنرمندان شاخص و برجسته‌ای در عرصه‌های مختلف در سطوح ملی و بین‌المللی معرفی کرده است و مسئولان این استان باید قدردان آن‌ها باشند و حمایت‌های لازم را از افتخارآفرینان استانشان داشته باشند. «سید جواد رفائی» رئیس حوزه هنری خراسان رضوی نیز با اشاره به این که پل بعثت یکی از شاهکارهای دفاع مقدس است، گفت: یادآوری و بررسی ابعاد مختلف ساخت این پل می تواند دستاوردهای بسیار ارزشمندی را در حوزه فرهنگی به همراه داشته باشد. وی افزود: حدود 140 کتاب از خاطرات رزمندگان در کشور منتشر شده اما هیچ کتابی با موضوع روایت علمی پل بعثت منتشر نشده است، به همین دلیل درنظر داریم پس از برگزاری این همایش خاطرات این روایت را مکتوب کنیم و به صورت نشریه به دست مردم برسانیم.

     

     

     

     

     

     

     

    تعداد بازدید: 300
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر