•  
    منبع خبر : isna
    تعداد بازدید: 170
    کد: 121190
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
    در مناظره احدیان و رسولی مطرح شد

    عدم عمل به وعده‌ها، خیانت به مردم/ مهم‌ترین خدمت روحانی، امداد و نجات کشور

    موضوع بحث بررسی عملکرد دولت یازدهم است نه دولت‌های پیشین و اینکه دائم بگویید دولت قبل بد بوده را دیگر مردم قبول نمی‌کنند و حالا که در آستانه انتخابات هستیم باید ببینیم این دولت چه کرده تا تکلیف رای مردم مشخص شود
    عدم عمل به وعده‌ها، خیانت به مردم/ مهم‌ترین خدمت روحانی، امداد و نجات کشور

     

     سید حسن رسولی و سعید احدیان با موضوع بررسی عملکرد 4 ساله دولت دکتر روحانی با یکدیگر مناظره کردند.

     

    به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، سعید احدیان، مدیر مسئول روزنامه خراسان و دبیر جبهه آرمان‌گرایان واقع‌بین در ابتدای این مناظره که به همت انجمن اندیشه های دانشجویی دانشگاه آزاد مشهد برگزار شد، به نقد و بررسی عمکلرد دولت یازدهم در حوزه‌های مختلف پرداخت و تشریح کرد: در بخش سیاست خارجه اگرچه نقاط ضعفی به خصوص در مرحله اجرای برجام وجود داشت اما برآیند عملکرد دولت مثبت بود و نقش موثری در به نتیجه رسیدن اختلاف و رویارویی 12 ساله ما با دشمن داشت.

     

    وی ادامه داد: کارهای دولت در امور خارجه را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد؛ اول در قسمت برجام و انرژی هسته‌ای، دوم در مسائل منطقه که تیغ دیپلماسی دولت موجب انسجام شد و کمک کرد به حرکت کلی که در منطقه وجود داشت.

     

    احدیان در خصوص عملکرد دولت در حوزه فرهنگی اظهار کرد: فرهنگ ما باید متناسب با فرهنگی ایرانی و اسلامی ما باشد، مصادیق نشان می‌دهد مسائلی که از گذشته وجود داشته ادامه پیدا کرده است و شاهد ولنگاری فرهنگی هستیم. در حوزه اجتماعی اتفاق مثبتی صورت نگرفته است که ما بگوییم کار خاصی رخ داده و نقاط ضعف روشنی مانند اعتیاد و طلاق و ... داریم. تا به امروز حتی یک جلسه در حضور شورای عالی خانواده که بحث زنان در آن بررسی شود با حضور رئیس‌جمهور برگزار نشده است.

     

    این فعال سیاسی اصولگرا با نقد کارکرد دولت در حوزه سیاسی به نوبت اول صحبت خود خاتمه داد و در این خصوص اظهار کرد: دغدغه ما در حوزه سیاسی نوع ادبیات برخورد با منتقدان است که آن را در شان آقای روحانی نمی‌بینیم و علاوه بر این بعضی تقابل‌های غیررسمی و غیرعلنی ایشان با رهبری ما را نگران می‌کند که یک شکاف درون حاکمیت ایجاد کند و لطمه بزند.

     

    در ادامه این مناظره سید حسن رسولی، استاندار اسبق خراسان و عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، در واکنش به اظهارات احدیان و در حمایت از دولت یازدهم خاطرنشان کرد: قبل از ارزیابی دولت در عرصه‌های مختلف باید به شرایطی که در سال 92 آقای دکتر روحانی دولت را تحویل گرفت توجه کنیم. معتقد هستم از دهه 60 به بعد، دولت نهم و دهم بدترین دوره عملکردی دولت‌ها پس از جمهوری اسلامی است. شان دولت و کشورداری در این 8 سال فوق‌العاده تنزل پیدا کرد و بخش قابل توجهی از وقت کشور گرفته شد برای اینکه ثابت بشود هاله نور واقعی بوده است یا خیر.

     

    رسولی ادامه داد: از 22 بهمن 57 تا 15 مرداد 92 مجموعه درآمدهای نفتی ایران را اگر در نظر بگیریم، 58% فروش نفت به عنوان سرمایه ملی و بین نسلی کشور در دو دوره دولت معجزه هزاره سوم استحصال شده است. منهای این 8 سال کل نفتی که ما فروختیم قریب به 40% است و حدود 60% درآمد نفتی فقط مال دولت آقای احمدی‌نژاد بوده است. نرخ رشد اقتصادی طی 8 ساله دولت اصلاحات متوسط 6% بوده سال آخر 8.5% با مجموع 160 میلیارد دلار درآمد نفتی اما در طی دولت آقای احمدی‌نژاد نرخ رشد 8 ساله 2% و سال آخر 6.5%-. از این رو فکر می‌کنم اگر نگاه کنیم در سال 92 آقای روحانی چه دولتی را تحویل گرفته است منصفانه‌تر باشد.

     

    احدیان ضمن تایید برخی سخنان رسولی خاطرنشان کرد: درست است که ببینیم ورودی چه بوده اما پایان دوره 4 ساله هر دولت زمان ارزیابی آن است. موضوع بحث بررسی عملکرد دولت یازدهم است نه دولت‌های پیشین و اینکه دائم بگویید دولت قبل بد بوده را دیگر مردم قبول نمی‌کنند و حالا که در آستانه انتخابات هستیم باید ببینیم این دولت چه کرده تا تکلیف رای مردم مشخص شود؛ گذشته هرچه بوده، شما چه کردید؟ مخصوصا وقتی شعارهایی داده شده که می‌توانست ندهد و نگوید که 100 روز اول چنین می‌کنم و همه چیز حل می‌شود و چرخ زندگی می‌چرخد و اگر گفته شده حداقل 50% آنها را اجرایی کند نه اینکه آخر دوره و در سال چهارم بگوییم دولت احمدی‌نژاد چنین و چنان بود. من به عنوان یک کارشناس رسانه عرض می‌کنم که تاثیر گذاری این ادبیات رای جمع نمی‌کند و زمانش گذشته است.

     

    مدیر مسئول روزنامه خراسان ادامه داد: ما الان با دولتی روبه‌رو هستیم که یک‌سری وعده‌هایی داده که باید به آنها عمل کرده باشد، اگر نمی‌دانسته که دارد چه کشوری را تحویل می‌گیرد که اصلا نباید کاندیدا می‌شده، اگر آگاه بوده که نمی‌تواند کاری را انجام دهد اما وعده‌اش را بدهد که این خیانت به مردم است.

     

    این عضو جبهه آرمان‌گرایان واقع‌بین به بررسی عملکرد اقتصادی دولت یازدهم پرداخت و عنوان کرد: چیزی که همه می‌توانند آن را درک کنند این است که اقتصاد دولت دچار یک رکود طولانی مدت شده است که ناشی از بی‌عملی و پیوند زدن اقتصاد با سیاست خارجه است و اینکه یک تیم خسته با سن بالا را سر کار گذاشت و روی ماندنشان پافشاری کرد.

     

    رسولی در اعتراض به حرف‌های احدیان اظهار کرد: بزرگترین خدمتی که آقای روحانی در این 3.5 سال کرد این بود که دولت را از چنبره خرافه‌گرایی، تصمیمات لحظه‌ای، تصمیمات شخصی نجات داد و تدبیر را به نظام کشورداری برگرداند.

     

    وی خطاب به احدیان افزود: شما می‌گوئید آقای روحانی در خصوص حوزه اجتماعی کاری نکرده است؛ یکی از مهم‌ترین خساراتی که جریان مورد حمایت اصولگرایان وارد کرد انهدام سرمایه اجتماعی کشور بود و آقای روحانی به حد قابل قبولی این سرمایه اجتماعی را اعاده کرد. یکی از آسیب‌هایی که آقای احمدی‌نژاد در حوزه سیاست خارجه وارد کرد پایین آوردن حرمت نظام جمهوری اسلامی تا سطح برخی جزایر خاورمیانه بود؛ در کشور چین مورد بدترین بی‌احترامی‌ها قرار گرفتند و شان کشور پایین آمد، آقای روحانی اینها را اعاده کرد. در حوزه اقتصاد با همین مردان کهنسال خسته به تعبیر شما تورم بالای 40% درصد را به زیر 9% رساندند؛ کل دولت آقای احمدی‌نژاد طی 8 سال بالای 14 هزار شغل ایجاد کرد که این آمار در 4 سال دولت آقای روحانی 700 هزار شغل است.

     

    احدیان اظهار کرد: فعلا موضوع بحث ما بررسی کارنامه دولت یازدهم است نه دولت‌های پیشین. چون آقای احمدی‌نژاد بد بود باید به آقای روحانی رای بدهیم؟ در جبهه اصلاحات چهره‌های زیادی هستند؛ آقای عارف گزینه خوبی است. قول‌هایی داده شده حالا مرد است و حرفش و رئیس جمهور، وعده‌هایی که داده شده باز هم می‌گویم که اگر می‌دانسته نمی‌تواند و وعده داده این خیانت است. حالا یکسره پاسخ این باشد که دولت ما خوب است چون دولت احمدی‌نژاد بد است این اصلا منطقی نیست.

     

    وی در خصوص تورم بیان کرد: کاهش تورم بالا به زیر 10% یکی از نقطه‌های قوت دولت است و قطعا تورم 9% به معنی عدم افزایش قیمت نیست و نباید بگوئیم مردم اشتباه می‌فهمند که گوشت گران شده است.

     

    این عضو جبهه آرمان‌گرایان واقع‌بین ادامه داد: عمده رشد اقتصادی مربوط به صنعت خودرو و پتروشیمی است که تاثیر آنها در صنایع کوچک کشور صفر است. بدترین حالت ممکن رکود تورمی است که الان دچار آن هستیم. با هر اقتصاددانی صحبت کنید می‌گوید ما حاضریم تورم نباشد یا زیاد شود اما از رکود خارج شویم و چرخ اقتصاد بچرخد.

     

    رسولی با بیان اینکه روحانی در عملیات امداد و نجات کشور نمره قابل قبولی می‌گیرد، تصریح کرد: اگر فرض کنیم جامعه ایران یک موجود آسیب‌دیده افتاده در کنار جاده بوده است، در مرحله اول باید به دنبال نجات جان او باشیم و اقدامات اولیه اورژانسی را انجام می‌دهیم و سپس در جهت درمانش اقدام ‌کنیم.

     

    وی در پاسخ به اظهارات احدیان عنوان کرد: مهم‌ترین کار آقای روحانی عملیات امداد و نجات در تمام حوزه‌ها بوده است و در برخی از موارد وارد درمان نیز شده، در این حوزه‌ها که اقدام کرد آقای روحانی اصولگرای برخاسته از جامعه روحانیت مبارز به طور بی‌سابقه‌ای مورد هجمه جریانی که شما منتسب به آن هستید قرار گرفت. شما بهتر می‌دانید بیش از 65% فضای رسانه‌ای در دست اصولگرایان است؛ هر جمعه هزار تریبون نماز جمعه وجود دارد که فعال‌ترینش در مشهد است، اینها را تحلیل محتوا کنید شمایی که رسانه‌ای هستید. از لفظ جاسوس به صورت رسمی علیه نفر دوم کشور استفاده شد، نمی‌گذارند آقای روحانی در همان حدی هم که می‌تواند خدمت کند.

     

    عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با اشاره به آمار ارائه شده به رهبری و به نقل از طیب‌نیا اظهار کرد: متوسط سالیانه بین 1 میلیون و 200 تا 1 میلیون و 300 هزار نفر شغل باید ایجاد کنیم. تفاوت بیکاری دهه 60 با 90 این است که آن زمان افراد کم‌سواد و بی‌تجربه بیکار بودند اما الان کسانی که PHD دارند بیکار هستند.

    وی ادامه داد: دلیل حمایت ما از آقای روحانی و اینکه آقای عارف را چرا حمایت نمی‌کنیم همان دلیلی است که در سال 88 آقای خاتمی گفتند یا من یا مهندس موسوی و بدون هیچ خواسته‌ای رفتند کنار. در سال 92 آقای عارف از خود و منافع جناحی گذشت تا دوباره کشور دچار احمدی‌نژادیسم که به عقیده من سم مهلک است نشود. چرایی حمایت از آقای روحانی در سال 96 با سال 92 تفاوتی نکرده است.

    تعداد بازدید: 170
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر