•  
    منبع خبر : isna
    تعداد بازدید: 193
    کد: 121189
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
    رئیس دانشگاه فردوسی مشهد:

    ساخت "پل بعثت" شاهکاری بی‌نظیر در مهندسی جنگ بود

    مهندس بنی‌هاشمی و دیگر سازندگان پل بعثت، کسانی بودند که در زمینه تخصص علمی خود صاحب نام بودند و از فعالان دانشجویی نیز محسوب می‌شدند. اما این افراد علاوه‌بر تخصص و دانش تئوری که داشتند، توانستند با اخلاق، دیانت پاک و روحیه جهادگری، اقدامی بزرگ را در دوران جنگ رقم بزنند.
    ساخت "پل بعثت" شاهکاری بی‌نظیر در مهندسی جنگ بود

     رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به ساخت هوشمندانه پل بعثت در دوران دفاع مقدس، گفت: ظرفیت‌های بی‌نظیر پل بعثت، شاهکاری ویژه در مهندسی جنگ بود.

    به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر محمدکافی امروز 11 اسفندماه 1395 در نشست خبری روایت علمی پل بعثت که به مناسبت هفته مهندس در سازمان مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، در خصوص روایت علمی پل بعثت، اظهار کرد: اکنون بیش از 25 سال از احداث پل بعثت می‌گذرد و طبیعتا بسیاری از نرم‌افزارهای طراحی و توان تخصصی مهندسی امروز در آن زمان وجود نداشته است، بنابراین می‌توان ظرفیت‌های بی‌نظیر این پل را، شاهکاری ویژه در مهندسی جنگ دانست.

    وی افزود: مهندس بنی‌هاشمی و دیگر سازندگان پل بعثت، کسانی بودند که در زمینه تخصص علمی خود صاحب نام بودند و از فعالان دانشجویی نیز محسوب می‌شدند. اما این افراد علاوه‌بر تخصص و دانش تئوری که داشتند، توانستند با اخلاق، دیانت پاک و روحیه جهادگری، اقدامی بزرگ را در دوران جنگ رقم بزنند.

    رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، ابعاد تخصصی و علمی پل بعثت را موضوعی بسیار مهم دانست و اضافه کرد: کسانی‌که در دوران جنگ توانستند با وجودجریان‌های آبی نامنظم و متغیر اروندرود در زمان‌های مختلف و در شرایطی که آتش و دیده‌بان‌های دشمن هر لحظه جان آنان را تهدید می‌کرد، پلی را برروی آن احداث کنند، کاری بسیار بزرگی کرده‌اند. از طرفی وجود نیروی انسانی متخصص و مدیریتی که نیز بتواند در آن شرایط دشوار، روحیه و انگیزه نیروها را با حفظ کند، بسیار حائز اهمیت است و نشان می‌دهد که بحث‌های لوجستیک پل بعثت قابلیت واکاوی و بررسی بیشتری دارد.

    کافی تاکید کرد: ساخت پل بعثت در دوران جنگ نشان دهنده پشتوانه، توکل و اراده قوی سازندگان این پل است.

    وی گفت: پل بعثت توسط خراسانی‌ها، مدیریت و ساخته شده است و اکثر سازندگان این پل دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه‌های فنی بودند که در دوران جنگ در جهادسازندگی به صورت رزمنده فعالیت می‌کردند و در کنار ساخت این پل، به فعالیت‌های معنوی جنگ نیز می‌پرداختند.

    رییس دانشگاه فردوسی مشهد، برگزاری مراسم تقدیر از سازندگان پل بعثت در دانشگاه فردوسی را یک رویداد ارزشمند معنوی و علمی دانست و تصریح کرد: مشارکت سه نهاد دانشگاه فردوسی مشهد، سازمان نظام مهندسی ساختمان و حوزه هنری خراسان رضوی برای برگزاری همایش روایت علمی بعثت به عنوان مراکزی که هر کدام در جایگاه خود متولی سرمایه‌های تخصصی کشور هستند، از ویژگی بارز این رویداد محسوب می‌شود.

    جواد رفائی، رئیس حوزه هنری خراسان رضوی نیز در ادامه این نشست با اعلام اینکه روایت علمی پل بعثت اولین همایش در کشور است که به بررسی علمی جنگ تحمیلی در ایران می‌پردازد، افزود: طی کارگاه‌هایی که در این همایش درنظرگرفته شده است، اساتید برای مهندسین جوان در کنار مباحث علمی از خاطرات سازندگان پل بعثت خواهند گفت.

    وی ادامه داد: ساخت پل بعثت در دوران جنگ نشان می‌دهد که هرچه شرایط دشوارتر باشد به دنبال آن خلاقیت بیشتر می‌شود و خلاقیتی که در پل بعثت به کاررفته است، در هیچ پل دیگری یافت نمی‌شود.

    رئیس حوزه هنری خراسان رضوی گفت: پل بعثت بر روی اروندرود با 90 متر عرض و با استفاده از تمامی تجهیزات ممکن ساخته شد که در گذشته هیچ‌کجا استفاده نشده است و اینکه چگونه این پل توانسته بر روی آب حفظ شود، خود جای حرف زیادی دارد.

    رفائی خاطرنشان کرد: حدود 140 کتاب از خاطرات رزمندگان در کشور منتشر شده است، اما هیچ کتابی با موضوع روایت علمی پل بعثت منتشر نشده است بنابراین ما درنظر داریم پس از برگزاری این همایش خاطرات این روایت را مکتوب کرده و به صورت نشریه به دست مردم برسانیم. همچنین در مراسم شب خاطره نیز نزد مقام معظم رهبر انقلاب آن را ارائه دهیم.

    وی تصریح کرد: سازندگان پل بعثت درکنار دانش تخصصی و علمی خود، شبانه به دعا می‌پرداختند تا خداوند آنان را در ساخت این پل یاری نماید که این امر نشان می‎دهد معنویت و علم درکنار یکدیگر کارساز خواهد بود.

    رئیس حوزه هنری خراسان رضوی مدیریت جهادی که در ساخت پل بعثت دیده می‌شود، را ستودنی دانست و یادآورشد: با وجود آنکه اغلب مدیران آن زمان جوان و کم تجربه بودند، اما توانستند تجربه بزرگی را رقم بزنند.

    مراسم بازخوانی فنی پل بعثت که در زمان جنگ تحمیلی توسط مهندسین جهاد سازندگی احداث گردید با شرکت مهندسین، فرماندهان و جهادگران دست اندرکار در اجرای این پروژه استراتژیک در روز شنبه 14 اسفندماه 95 ساعت 18 در محل دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار خواهد شد.

    تعداد بازدید: 193
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر