•  
    منبع خبر : ایسنا
    تعداد بازدید: 234
    کد: 113742
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۰۹/۱۵
    آرین‌منش:

    احزاب چرخ دنده دموکراسی محسوب می‌شوند

    احزاب چون قدرت کافی ندارند درخواست می‌دهند که در هر انتخابات دورهم جمع شوند و چیزی به اسم جبهه تشکیل می‌دهند
    احزاب چرخ دنده دموکراسی محسوب می‌شوند

    دبیر حزب موتلفه اسلامی در خراسان رضوی گفت: احزاب چرخ دنده دموکراسی محسوب می‌شوند و نهادهای مدنی هستند که حد واسط مردم و حاکمیت‌اند.

    به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، جواد آرین‌منش در نشست چالش‌های احزاب در نظام سیاسی ایران که روز گذشته در سالن شریعتی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی برگزارشد، اظهار کرد: حزب سیاسی را به گروه سازمان‌یافته اطلاق می‌کنیم که ازاشخاص حقیقی تشکیل شده و در مسیر گزینش نیروها و نامزدها، در جهت آموزش سیاسی مردم و احزاب ، اداره کشور و نقد حاکمیت تلاش می‌کنند و احزاب سیاسی در دنیا این چهار ماموریت اصلی را دارند که با توجه به برنامه‌ها واهدافی که دنبال می‌کنند در جهت آموزش سیاسی و نقد حاکمیت و احزابی که تلاش می‌کنند.

    وی با اشاره به اینکه تاریخچه احزاب قرین است با دموکراسی و انتخابات دردنیا، گفت: زمانی حزب پا به عرصه وجود گذاشت که مسائل انتخابات شکل‌گیری مجالس و پارلمان‌ها مطرح شد و عمدتا در اروپا در قرن 18 احزاب پا به میدان گذاشت.

    دبیر حزب موتلفه اسلامی خراسان رضوی گفت: در ایران هم شاید 120 سال پیش از مشروطیت به آن طرف است که میتوانیم تاریخ احزاب را نشان دهیم و در واقع به تقلیل و الگوگیری از دموکراسی غرب این احزاب کارشان را آغاز کردند.

    وی عنوان کرد: من معتقدم دموکراسی مردم‌سالاری دینی بدون وجود احزاب سیاسی ناتمام و ناقص است و وضعیتی که ما در کشور داریم چنین است که احزاب در انتخاب و اداره کشور نقش آفرین نیستند و در حاشیه هستند.

    نماینده پیشین مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه احزاب چرخ دنده دموکراسی محسوب می‌شوند و نهادهای مدنی هستند که حد واسط مردم و حاکمیت هستند، افزود: همه مردم که نمی‌توانند روی همه مسائل ورود تخصصی پیدا کنند و اینجاست که نهادهای مدنی از جمله احزاب سیاسی هستند که این وظایف را برعهده دارند.

    آرین منش اظهار کرد: احزاب سیاسی متاثر از چند جریان فکری بودند که می‌توان آنها را در دسته‌بندی احزاب اسلام‌گرا ، گرایش ملی گرایی و ناسیونالیستی ،گرایش چپ ومارکسیستی، احزاب سلطنت طلب و یک تعدادی هم که آمیخته‌ای از این تفکرات بودند دسته بندی کرد.

    وی با بیان اینکه احزاب متعددی با این گرایشات به وجود آمدند، گفت: برخی در زمان پیروزی انقلاب بودند و حتی نقش آفرینی داشتند اگرچه برخی گرایش‌های اسلامی نبود.

    دبیر حزب موتلفه اسلامی در خراسان رضوی اظهار کرد: بعد از پیروزی انقلاب هم اولین دولت ما را نهضت آزادی تشکیل داد ولی بعد از انقلاب اسلامی تفکر تشکیل حزب به شدت وجود داشت و تقویت هم شد، در واقع رهبران انقلاب همگی متفق القول بودند که بدون داشتند احزاب بزرگ و فراگیر نمی‌توانند کشور را اداره کنند بنابراین تفکری که در سال‌های انقلاب وجود داشت درهمان روزهای نخست پیروزی انقلاب توسط بزرگ مردانی مثل شهید بهشتی تشکیل یک حزب بزرگ و فراگیر به نام حزب جمهوری اسلامی را دادند و مقام معظم رهبری، آقای هاشمی رفسنجانی، آقای باهنر و موسوی هم عناصر اصلی این حزب بودند.

    وی با اشاره به اینکه این حزب در مساجد شروع به عضوگیری کرد، یادآور شد: بیش از یک میلیون نفرعضو ایم حزب شدند و حزب جمهوری اسلامی به عنوان یک حزب بزرگ و فراگیر پا به میدان گذاشت و اساس نامه‌اش با 24 ماده تصویب شد و بخش عمده‌ای از دولت‌مردان متاثر از این حزب بودند ولی متاسفانه عمر این حزب به درازا نکشید و دوام نیاورد و به دلیل برخی از اختلاف‌ها در درون، این حزب در را برای همه افراد باز گذاشته بود و همه سلایق در این حزب ورود پیدا کردند و باعث ایجاد اختلافات در کشور شد تا جایی که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و مقام معظم رهبری نامه ای را خدمت امام نوشتند، مجوز گرفتند و حزب تعطیل شد .

    این فعال سیاسی اصولگرا خاطرنشان کرد: از آنجا به بعد است که ما حزب‌گریزی‌هایی را شاهد هستیم که به دلیل همین سلایق و علایق است که برخی عضو هیچ حزبی نیستند.

    دبیر حزب موتلفه اسلامی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه هیچگونه حمایتی از توسعه احزاب در کشور صورت نگرفته است، ادامه داد: احزاب سیاسی هزینه دارند و در کشورهای غربی احزاب از سرمایه دارهای بزرگ تغذیه و به نفع یک کاندیدا وارد میدان می‌شوند و یک بده بستانی صورت می‌گیرد، احزاب ما نمی‌توانند به منابع قدرت و ثروت وصل شوند و نیاز به حمایت دارند.

    وی ادامه داد: احزاب چون قدرت کافی ندارند درخواست می‌دهند که در هر انتخابات دورهم جمع شوند و چیزی به اسم جبهه تشکیل می‌دهند، مثل جبهه اصولگرایان و جبهه اصلاح طلبان تا بتوانند لیستی به مردم ارائه کنند، ولی اشکالی که وجود دارد که این احزاب کوچک هیچگونه مسئولیتی در قبال مردم احساس نمی‌کنند و کارشان با انتخابات تمام می‌شود.

    آرین منش با اشاره به احزاب بزرگ در دنیا، گفت: این احزاب بعد از انتخابات هم در قبال کاندیدا و عملکردشان پاسخگو هستند که ما در کشورمان چنین چیزی را مشاهده نمی‌کنیم و شاهد عدم مسئولیت پذیری و فقدان فرهنگ تحزب در کشور هستیم.

    نماینده پیشین مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: آقای روحانی حزب اعتدال را شکل داد که عملا به نظر من اینگونه نیست و هنوز تحقق پیدا نکرده، بنیان او در انتخابات عمدتا اصلاح‌طلبان بودند و آنان از وی حمایت کردند.

    تعداد بازدید: 234
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر