•  
    منبع خبر : ایسنا
    تعداد بازدید: 105
    کد: 112907
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۰۹/۰۳
    علی رضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی :

    جلوگیری از برگزاری مراسم اربعین به صرف یک گزارش تایید نشده اقدامی مذموم بود

    جلوگیری از برگزاری مراسم اربعین در مشهد الرضا(ع) با سخنرانی نایب رئیس محترم مجلس که خود فرزند یکی از مفاخر استان هستند، آن هم توسط مقام قضایی به صرف یک گزارش تایید نشده و با عنوان پیشگیری از وقوع جرم، بدون هماهنگی با سایر دستگاه‌های مدیریتی استان، اقدامی مذموم و ناشایست بود.
    جلوگیری از برگزاری مراسم اربعین به صرف یک گزارش تایید نشده اقدامی مذموم بود

    استاندار خراسان رضوی در حاشیه جلسه کارگروه خدمات سفر ویژه زائران دهه آخر صفر استان، به سوال خبرنگاران در خصوص علل لغو جلسه سخنرانی نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در مشهد پاسخ داد.

    به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علیرضا رشیدیان در این گفت‌وگو ضمن تسلیت و تعزیت ایام رحلت پیامبر رحمت(ص) و شهادت سبط اکبر حضرت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) از خدمات و هماهنگی‌های صورت گرفته توسط دستگاه‌های اجرایی، عمومی و همچنین بخش‌های مردمی و خیران استان برای برگزاری مراسم پرشکوه راهپیمایی اربعین تقدیر کرد.

    وی با تاکید بر آمادگی تمامی دستگاه‌های عضو ستاد خدمات سفر برای میزبانی از حدود 3.5 میلیون زائر مشهد مقدس در دهه پایانی ماه صفر گفت: متاسفانه در ایامی که محبان پیامبر و اهل بیت طاهرینش اعم از شیعه و سنی و حتی اهل کتاب توفیق برگزاری عزاداری حضرت سید الشهدا(ع) را داشتند، جلوگیری از برگزاری مراسم اربعین در مشهد الرضا(ع) با سخنرانی نایب رئیس محترم مجلس که خود فرزند یکی از مفاخر استان هستند، آن هم توسط مقام قضایی به صرف یک گزارش تایید نشده و با عنوان پیشگیری از وقوع جرم، بدون هماهنگی با سایر دستگاه‌های مدیریتی استان، اقدامی مذموم و ناشایست بود.

    استاندار خراسان رضوی با تاکید بر اینکه این مراسم به مناسبت اربعین حسینی و صرفا برای برگزاری عزاداری و دعوت مداح و تدارک آش نذری برای مراسم عزاداری پیش‌بینی شده بود، اظهار کرد: مراسم فوق مشکلی به لحاظ قانونی و اخذ مجوز نداشت و دستگاه‌های امنیتی هم پیش‌بینی مشکل و تخلف خاصی که مستلزم تعطیلی مراسم باشد، نداشتند.

    رشیدیان خاطرنشان کرد: بعد از ظهر شنبه، 29 آبان ماه، از ابلاغیه‌ای از سوی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان به نیروی انتظامی مبنی بر عدم برگزاری مراسم در تالار رازی مشهد مطلع شدم. با توجه به ابهام در حکم مذکور و با عنایت به تلاش‌های معاون سیاسی استانداری به عنوان دبیر شورای تامین خراسان رضوی جهت تماس با دادستان و رفع سوءتفاهم مشکل پیش آمده، متاسفانه علی‌رغم تماس‌ها هیچگونه پاسخی از طرف دادستان دریافت نشد.

    وی تصریح کرد: بنده با توجه به تاکید وزیر محترم کشور دائر بر حل مشکل، شخصا موضوع را پیگیر شده و با مدیر کل دادگستری استان تماس تلفنی برقرار کردم که ایشان ضمن اشاره به جریان صدور حکم مذکور به اظهارات دادستان که بر اساس مکاتبه اطلاعات سپاه مبنی بر احتمال بروز برخی تخلفات انجام شده اشاره فرمودند و مقرر شد موضوع را مجددا شخصا با دادستان محترم مورد بررسی قرار داده و نتایج آن را به اینجانب اعلام نمایند.

    استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه در این مکالمه خدمت ایشان تصریح بر عدم وجود احتمال تخلف و بروز مشکل خاصی شد ولی متاسفانه بعد از این تماس دیگر هیچ ارتباطی از سوی ایشان دریافت نکردیم و تماسی حاصل نشد.

    وی گفت: همان شب با دادستان محترم کل کشور جناب آقای منتظری صحبت کردم تا ضمن اطلاع‌رسانی به ایشان، از واقعه و مکالمه و قراری پیگیری ریاست دادگستری، در این رابطه حساسیت و توجه لازم را داشته باشند.

    رشیدیان با بیان اینکه در ادامه پیگیری‌ها، موضوع را پس از عدم پاسخ دستگاه قضائی در استان با روسای محترم قوای قضائیه و مقننه نیز در میان گذاشتم، تصریح کرد: در اینجا شایسته است از پاسخگوئی و ارشادات این بزرگواران کمال تقدیر و تشکر را داشته باشم.

    استاندار خراسان رضوی افزود: انتظار می‌رود با توجه به نظرات و سیاست‌های حضرت آیت‌الله آملی لاریجانی، رئیس محترم قوه قضائیه، مبنی بر عدم برخورد سلیقه‌ای با موضوعات مرتبط با حق‌الناس و با پیگیری و بررسی این موضوع شرایطی فراهم شود تا شاهد تکرار موارد مشابه نباشیم.

    وی با بیان اینکه مبنای عمل دادستانی مرکز استان براساس مکالمه ریاست دادگستری نامه واصله از همکاران محترم اطلاعات سپاه بوده است، تصریح کرد: با توجه به گزارشات اخذ شده از اداره کل اطلاعات و نیروی انتظامی در استان و مطالعه مکاتبه معاون اطلاعات سپاه که به استانداری ارسال شده بود، وقوع هیچ حادثه و جرمی در این مراسم عزاداری پیش‌بینی نشده بود و درخواستی مبنی عدم برگزاری یا لغو مراسم در آن درج نشده بود.

    استاندار خراسان رضوی تلاش برای بهره‌برداری از این رخداد توسط رسانه‌های بیگانه برای ایجاد اختلاف و تنش و حتی نسبت دادن آن به نماینده محترم ولی فقیه در استان را غلط دانست و در این خصوص اظهار کرد: حضرت آیت‌الله علم‌الهدی از برگزاری این مراسم مطلع نبوده و هیچگونه ارتباطی با موضوع حکم دادستانی نداشتند.

    وی گفت: همانگونه که رئیس جمهور هم به آن تاکید داشتند، برخوردهای اینچنینی زیبنده نظام و خصوصا مشهد مقدس به عنوان پایتخت معنوی کشور و میزبان پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی نیست.

    استاندار خراسان رضوی با اشاره به برگزاری جلساتی از این قبیل در آستانه انتخابات افزود: شایسته است در موارد مشابه (تجمعات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی) به جای حذف اصل برگزاری اینگونه نشست‌ها و پاک کردن صورت مساله با اقدامات پیشگیرانه از زمینه‌های آسیب و بروز تخلف جلوگیری شود نه اصل تجمعات قانونی دارای مجوز.

    رشیدیان تصریح کرد: به نظر می‌رسد در صورت وصول گزارشاتی از این قبیل به دستگاه قضایی موضوع بایستی به شورای تامین شهرستان‌ها منعکس گردد تا با دعوت مسئولان برگزارکننده و طرح تخلف احتمالی با همکاری خود ایشان از بروز و وقوع تخلف احتمالی پیشگیری و از آسیب به اصل آزادی جلساتی که با مجوزات قانونی بناست شکل بگیرد، جلوگیری شود.

    وی گفت: با توجه به مذاکراتی که با حضرت آیت‌الله آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، صورت گرفت و بیانات ایشان، انتظار دارم با تاکیدات و رهنمودهای ایشان، از این پس شاهد بروز چنین حوادثی در کل کشور و خصوصا مشهد مقدس نباشیم و از طرف دیگر با توجه به انتظار عمومی در خصوص رسیدگی به این حرکت مبهم و مخل اعتماد اجتماعی و با عنایت به بیانات ریاست جمهوری و ریاست قوه مقننه و ماموریت خاص وزرای کشور و دادگستری، نتایج رسیدگی‌ها در اسرع وقت به اطلاع عموم رسانده شود.

    تعداد بازدید: 105
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر