•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 207
    کد: 112005
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
    عضو هیات رئیسه موقت خانه احزاب خراسان رضوی

    خانه احزاب اگر مورد حمایت قرار نگیرد، نمی‌توان معجزه کرد

    خانه احزاب یک نهاد صنفی و سیاسی است که با هدف ایجاد فضای فعالیت سیاسی و ارتقای فرهنگ تحزب و فعالیت‌های گروهی و روحیه تعامل بین احزاب و تشکل‌های سیاسی شکل گرفته است
    خانه احزاب اگر مورد حمایت قرار نگیرد، نمی‌توان معجزه کرد

    عضو هیات رئیسه موقت خانه احزاب خراسان رضوی با اشاره به وضعیت خانه احزاب، گفت: اگر خانه احزاب مورد حمایت قرار نگیرد، نمی‌توان معجزه کرد.

    جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با بیان اینکه خانه احزاب یک نهاد صنفی و سیاسی است که با هدف ایجاد فضای فعالیت سیاسی و ارتقای فرهنگ تحزب و فعالیت‌های گروهی و روحیه تعامل بین احزاب و تشکل‌های سیاسی شکل گرفته است، اظهارکرد: خانه احزاب برای ایجاد یک فضای سالم سیاسی و گسترش فرهنگ حزبی، تامین امنیت برای فعالیت‌های سیاسی و تقویت بنیه مالی احزاب و گروه‌های سیاسی و دفاع از حقوق قانونی احزاب و افزایش سطح آگاهی‌های سیاسی مردم به وجود آمده است.

    وی ادامه داد: اولین نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که این مکان نباید به عنوان یک حرکت تشریفاتی و نمایشی درآید، بلکه باید تلاش کرد تا به کارکردهایی که مورد انتظار طراحان و برنامه‌ریزان بوده جامه عمل پوشانده شود.

    آرین منش با بیان اینکه برای تحقق اهداف خانه احزاب در گام اول باید اراده توسعه ، تقویت احزاب و تشکل‌های سیاسی و حمایت از آن‌ها در مسئولان استان به ویژه استاندار و معاون سیاسی استانداری وجود داشته باشد، گفت: ابتدا این خانه نیازمند امکانات، ابزار و نیروی انسانی، برای شروع فعالیت‌ها است.

    وی افزود: در ادامه قاعدتا احزاب و تشکل‌ها هستند که باید این اراده را داشته باشند که در جهت توسعه این خانه و فعال شدن آن گام بردارند.

    دبیر حزب موتلفه اسلامی در خراسان رضوی مشکلی اصلی تحزب در کشور را عدم حمایت مسئولان عالی رتبه نظام از فعالیت‌های حزبی عنوان و تصریح کرد: یکی از افتخارات عموم مسئولان و رئسای جمهور در سال‌های گذشته عدم وابستگی به احزاب و گروه‌ها بود که این به معنی این است که تحزب همچنان یک ارزش در جامعه ما تلقی نمی‌شود.

    وی خاطرنشان کرد: هنگامی که حزب گریزی در بین مردم وجود داشته باشد و مسئولان نظام نیز افتخار کنند که به هیچ حزبی وابسته نیستند، این بدین مفهوم است که وابستگی به حزب این یک امر مذمون، ناپسند و ضد ارزش است. لذا این تغییر رویکرد باید در مسئولان ایجاد شده و نگاه دوباره‌ای به احزاب داشته باشیم.

    آرین منش حزب جمهوری اسلامی را نمونه‌ای موفق از تحزب در ایران برشمرد و عنوان کرد: اگر بخواهیم احزاب تقویت شود باید مشابه آنچه در سال‌های نخست انقلاب در حزب جمهوری اسلامی به عنوان یک حزب فراگیر صورت گرفت و به عنوان یک حزب کشوری و ملی، مورد توجه رهبر انقلاب، رئیس جمهور وقت و مسئولان عالی رتبه نظام قرار گرفته و شخصیت‌های بزرگی همچون شهید بهشتی- به عنوان شهدای حزب- تحزب را در دستور کار خودشان قرار داده بودند، دوباره اتفاق بیفتد و این مساله یک ضرورت است.

    وی موفقیت خانه احزاب را در گرو عزم ملی و حمایت همه مسئولان و احزاب دانست و اظهارکرد: در غیر این صورت خانه احزاب نمی‌تواند کار خارق العاده‌ای انجام دهد، اگر خانه احزاب مورد حمایت قرار نگیرد، نمی‌توان معجزه کرد.

    این فعال سیاسی با اشاره به فعالیت در خانه احزاب استان، بیان کرد: احزاب متفاوت‌اند برخی احزاب برای عضویت در خانه احزاب اعلام آمادگی کردند، برخی احزاب هم اعلام آمادگی نکردند و نسبت به این قضیه بی‌تفاوت‌اند و تعداد کمی از احزاب نیز با تشکیل خانه احزاب مخالف‌اند.

    وی عمده احزاب مخالف خانه احزاب را گروه‌های سیاسی مخالف دولت عنوان کرد و گفت: کسانی که با دولت مخالف‌اند فکر می‌کنند اگر خانه احزاب در این دولت شکل بگیرد، به عنوان یک حرکت دولتی مورد استفاده دولت خواهد بود، لذا بعضی از گروه‌هایی که با رویکرد‌های سیاسی دولت مخالف اند، با خانه احزاب هم مخالف‌اند.

    عضو هیات رئیسه موقت خانه احزاب خراسان رضوی با اشاره به پیش‌بینی خود از آینده خانه احزاب ، تصریح کرد: در کوتاه مدت نمی‌توان انتظار معجزه و تحول بزرگ داشت. نهادینه شدن فرهنگ تحزب نیاز به گذشت زمان، استمرار و تلاش خستگی ناپذیر احزاب و مسئولان سیاسی استان دارد، زیرا اگر فرهنگ تحزب در کشور نهادینه شود خانه احزاب هم تقویت خواهد شد، اما اگر مسئله تحزب در کشور ما حل نشده و همواره در ذهن افراد و مسئولان تحزب یک امر نکوهیده و ضد ارزش تلقی شود در این صورت هرگز خانه احزاب شکل نخواهد گرفت و کارکرد‌های خودش را نخواهد داشت.

    تعداد بازدید: 207
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر