•  
    منبع خبر : ایرنا
    تعداد بازدید: 164
    کد: 106239
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
    معاون وزیر کشور:

    دولت فضا را برای فعالیت همه احزاب فراهم کرد/ خانه احزاب تشکل صنفی است

    قائم مقام وزیر کشور گفت: دولت تدبیر و امید ظرف سه سال اخیر تمام تلاش خود را بکار گرفته تا همه احزاب و جناحها اعم از مخالف، منتتقد و همراه فضای لازم را برای ارائه پیشنهادها و نظرهای خود داشته باشند.
    معاون وزیر کشور: دولت فضا را برای فعالیت همه احزاب فراهم کرد/ خانه احزاب تشکل صنفی است

    محمدحسین مقیمی روز دوشنبه در مراسم راه اندازی خانه احزاب خراسان رضوی در مشهد افزود: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تلاش بر ایجاد احزاب و گسترش فعالیت سیاسی بوده است.
    وی ادامه داد: در چارچوب فعالیت دولت یازدهم نیز ایجاد احزاب بزرگ و سراسری در کشور و فعالیت قانونی تشکلها و احزاب سیاسی که بر مبنای قانون شکل گرفته اند مورد توجه بوده است.
    معاون سیاسی وزیر کشور بر این نکته که 'امروز شرایط برای ایجاد نشاط سیاسی در جامعه بیش از گذشته فراهم است' تاکید و بیان کرد: در همین راستا باید با رعایت مصالح و حفظ امنیت ملی فعالیتهای سیاسی را بگونه ای دنبال کرد که تحقق اهداف جمهوری اسلامی ایران محور عمل قرار گیرد.
    وی شکل گیری احزاب قوی را از جمله ضرورتهای استفاده از ظرفیت جامعه ذکر و بیان کرد: در کنار نقش مهم نظارت عامه در قالب عملکرد احزاب و تشکلهای سیاسی برای جلوگیری از انحرافات و مفاسد اقتصادی، احزاب در زمینه کادرسازی و تربیت نیروهای سیاسی و توانمند برای مدیریت کشور نیز بسیار محوری عمل می کنند.
    مقیمی گفت: باید فعالیت احزاب قانونمند باشد، احزاب قانونی هم شامل همه سازمانها ، تشکلها و گروههایی هستند که از کمیسیون احزاب مجوز گرفته اند.
    وی افزود: در این چارچوب دولت خود را موظف به تامین امنیت، حفاظت و پشتیبانی احزاب و فراهم کردن فضایی امن و آسوده برای فعالیت آنها می داند.
    قائم مقام وزیر کشور فعالیت دولت تدبیر و امید را ظرف سه سال گذشته در همین راستا ذکر و بیان کرد: نمود این عملکرد در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری دیده شد.
    وی ادامه داد: پیش از آن در نشستها شاهد اعتراضهای گسترده و لغو جلسات بودیم اما در جریان انتخابات اخیر نشستهای انتخاباتی و برنامه های همه داوطلبان نمایندگی از هر گروه و جناحی در آرامش برگزار شد.
    مقیمی گفت: طی این مدت هزاران جلسه سخنرانی در سطح کشور برگزار و در این میان فقط تعداد انگشت شماری از برنامه ها لغو شد.
    وی افزود: پس از انتخابات نیز همه خود را پیروز میدان می دانستند و امروز همه تشکلها و احزاب سیاسی کشور نمایندگانی در مجلس شورای اسلامی داشته و به نوعی همه سلایق حضور دارند.
    او ادامه داد: در انتخابات اخیر احزاب در همه استانها و مناطق کشور منشوری را تهیه و بر مبنای آن در جلب مشارکت مردم و برگزاری انتخابات باشکوه عمل کردند و در واقع می توان گفت در انتخابات اسفند ماه 1394 همه آمدند.
    معاون سیاسی وزیر کشور همچنین به گذشت افزون بر یک سال از راه اندازی خانه احزاب کشور در تهران اشاره و بیان کرد: بر اساس دستور وزیر کشور نخست مسائل این مجموعه و عوامل تعطیلی آن بررسی و سپس با هدف ایفای نقش آنها، خانه احزاب فعال شد.
    وی گفت: برای شکل گیری خانه احزاب نخست مسائلی که موجب سوق یافتن آن به سمت یک گرایش خاص می شد حذف گردید و امروز این خانه متشکل از سه ضلع اصلاح طلب، اصولگرا و مستقل به صورت مشارکتی اداره می شود.

    * خانه احزاب قرار نیست کار سیاسی کند
    مقیمی در ادامه گفت: قرار نیست خانه احزاب کار سیاسی کند و به هیچوجه سیاسی نیست بلکه یک انجمن صنفی است که امور مربوط به احزاب را انجام می دهد.
    وی افزود: بگونه ای برنامه ریزی شده تا همواره همه جناحها و احزاب در اداره آن نقش و حضور داشته باشند و به نوعی در اداره خانه احزاب یک کار دموکراتیک انجام شده و با رای و نظر همگان کار انجام می شود.
    قائم مقام وزیر کشور ابراز امیدواری کرد: این اقدام شروعی برای سایر فعالیتهای وسیعتر در این حوزه باشد ضمن آنکه باید احزاب بزرگ و تقویت شوند و همه در چارچوب قوانین، ضوابط و مقررات فعالیت کنند.
    وی افزایش آستانه تحمل و پرهیز از تمرکز بر روی مسائل جزیی را در این تشکل و در جریان تعاملات احزاب عاملی برای موفقیت و تاثیر مثبت آن بر توسعه کشور توصیف کرد.

    * حذف نگرانی هزینه کار سیاسی
    معاون سیاسی وزیر کشور همچنین گفت: باید سیاستمداران، احزاب و تشکلها در چارچوب خانه احزاب بگونه ای امور را پیش ببرند که ترس و نگرانی از هزینه کار سیاسی از جامعه حذف شود.
    مقیمی افزود: کار سیاسی همیشه توام با هزینه بوده اما امید است خانه احزاب کمک کند هزینه های کار سیاسی به حداقل رسیده، مزیتها و منافع کار سیاسی به جایی برسد که مردم به ویژه جوانان، مشتاق کار در یک تشکل سیاسی برای مشارکت در اداره بهتر امور باشند.
    وی گفت: حزب و گروه سیاسی اگر رقیب قوی و جدی داشته باشد قوت می یابد زیرا زمانی که فعالان سیاسی رقیب سیاسی قوی و قدرتمند داشته باشند خود را تقویت و جدیتر عرضه می کنند.
    قائم مقام وزیر کشور همچنین با تقدیر از عملکرد علیرضا رشیدیان استاندار و محسن صادقی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: مسئولان این استان در اداره امور و نیز برگزاری انتخابات بسیار خوب عمل کردند.
    وی به مسائلی همچون شرکت پدیده شاندیز، موسسات مالی اعتباری منحله میزان و ثامن اشاره و بیان کرد: هر یک از این مسائل می توانست خراسان را زمینگیر کند.
    مقیمی افزود: با وجود این همه مشکلات تا امروز مشکلی نداشته ایم و مدیریت استان خراسان رضوی توانسته این مسائل را بررسی و با کمک مردم حل کند.
    وی ادامه داد: استاندار کنونی خراسان رضوی مدیریت استان را به نحو شایسته ای انجام داده است.
    معاون سیاسی وزیر کشور گفت: خراسان رضوی یکی از استانهای بزرگ و اثرگذار در کشور است و هیچ مشکلی که انتخابات را ذره ای مساله دار کند در این خطه روی نداد که این خود بخشی از توفیقات دولت تدبیر و امید و نیز مسئولان خراسان رضوی بوده است.

    تعداد بازدید: 164
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر