•  
    منبع خبر : ایسنا
    تعداد بازدید: 165
    کد: 106236
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۰۶/۰۹

    خانه احزاب خراسان رضوی با حضور معاون وزیر کشور راه اندازی شد

    خانه احزاب خراسان رضوی به عنوان اولین نمونه استانی این تشکل روز دوشنبه در مراسمی به مناسبت هفته دولت با حضور قائم مقام و معاون سیاسی وزیر کشور در مشهد راه اندازی شد.
     خانه احزاب خراسان رضوی با حضور معاون وزیر کشور راه اندازی شد

    قائم مقام و معاون سیاسی وزیر کشور در نشست افتتاحیه این خانه که با حضور استاندار خراسان رضوی و مسئولان احزاب این خطه برگزار شد، اظهار کرد: امروز شرایط برای ایجاد نشاط سیاسی در کشور بیش از گذشته فراهم است ضمن آنکه این جامعه پویاست و باید فعالان سیاسی در جهت پویایی بیش از پیش آن تلاش کنند.
    محمد حسین مقیمی افزود : امروز این آمادگی وجود دارد که احزاب بزرگ و سراسری و نیز تشکل های سیاسی مختلفی که بر اساس ماده 10 قانون احزاب مجوز گرفته اند در کشور فعال شوند و دولت تدبیر و امید تلاش می کند فضای مناسب برای فعالیت امن و توام با نشاط را فراهم کند.
    وی عنوان کرد : اگر احزاب فعال شده و نظارت دقیق ترو گسترده تری بر عملکرد دولت ها داشته باشند ، دولت ها تلاش می کنند تا حد زیادی در چارچوب قوانین و سیاست ها عمل کنند.
    وی گفت: زمانی که این نظارت ها محدود و کم می شود به دلیل کاهش نظارت عامه ،انواع مفاسد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی شکل می گیرد.
    معاون سیاسی وزیر کشور تصریح کرد: خانه احزاب تشکل صنفی و مکانی برای تقویت فعالیت احزاب ، تفاهم بیشتر و تبادل نظر بالاتراست که بعد از خانه احزاب کشور در تهران؛ نخستین خانه احزاب استانی در خراسان رضوی فعال شده و امید است این استان در این زمینه نیز چون همه همیشه الگو و شاخص باشد.
    استاندار خراسان رضوی هم در این مراسم گفت : نقش احزاب در توسعه جامعه ای که مبتنی بر نظام مردمسالاری دینی است و مقبولیت خود را از مردم می گیرد، بی بدیل است.
    علیرضا رشیدیان افزود: جمهوری اسلامی ایران بر مبنای ارزش های دینی مشروعیت و مقبولیت یافته و بارها امام (ره) به این امر که میزان رای ملت و افتخار مسئولان خدمت به مردم است، تاکید کرده اند و فرموده اند که جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه زیاد.
    علیرضا رشیدیان با بیان اینکه پس از امام (ره) هم رهبر معظم انقلاب با شعار مردمسالاری دینی بر این امر تاکید نمودند ، اظهار کرد : تقویت و حمایت از فعالیت قانونی احزاب از جمله مباحث مورد توجه است .
    وی عنوان کرد: بر اساس قانونی اساسی باید فضای مناسبی برای فعالیت گروه های سیاسی فراهم شود و شرایط برای حضور احزاب و جناح ها و سلایق مختلف ساسی برای مشارکت در قدرت سیاسی بویژه عرصه انتخابات مختلف مهیا گردد.
    وی افزود : راه اندازی این خانه می تواند ظرفیت و فضای مناسبی ایجاد کند تا در کنار سایر حوزه ها امکان تعامل و نشست های مختلف بین گروه های سیاسی فراهم کند.
    مدیر کل سیاسی خراسان رضوی هم گفت: در حال حاضر 110 تشکل سیاسی دراستانداری دارای پرونده است که 55 مورد از این احزاب و تشکل های استان دارای مجوز هستند.
    سید مسعود محولاتی افزود: دفاتر فرعی احزاب در شهرستان های قوچان ، تربت حیدریه، نیاشبور، سبزوار، جوین و کاشمر نیز فعالیت می کنند.
    وی اظهار کرد : با توجه به تعداد احزابی که در استان وجود دارد و تعامل آنان برای راه اندازی خانه احزاب در استان اقدام شد و طی جلسات متعدد با همه این تشکل ها و احزاب نظرات و دیدگاه های آنها برای نحوه فعالیت و راه اندازی این مجموعه دریافت و تلاش های زیاد و برنامه ریزی شد تا خانه احزاب به بهترین نحو راه اندازی و اداره شود.
    وی از تمامی تشکل هایی که در استانداری دارای پرونده هستند خواست: هر چه سریعتر برای ساماندهی فعالیت ها در چارچوب قانونی نسبت به کسب مجوز اقدام کنند.
    محولاتی عنوان کرد: در خانه احزاب استان، همه احزاب ، تشکل ها و گروه های سیاسی در قالب سه جریان اصلی شامل اصلاح طلبان، اصولگرایان و اعتدالیون حضور دارند و هیات رئیسه هم به تناسب وسعت و تنوع این جریان ها شامل هفت اصلاح طلب و هفت اصولگرا و یک نفر اعتدالگرا می باشد و تمامی تشکل ها و گروه هایی که دارای مجوز و پروانه فعالیت باشند می توانند در این خانه حضور داشته باشند.
    رئیس شورای هماهنگی اصلاح طلبان خراسان رضوی هم در این جلسه به نمایندگی از اصلاح طلبان استان گفت : برای یک گفتمان موفق که آثار مثبتی در جامعه داشته باشد نیازمند توجه به سه اصل محوری و انسانی شامل ایمان به کرامت ذاتی انسان ها، برابری انسان و باور به اینکه انسان ها با هم متفاوت هستند می باشیم .
    علی حجت الاسلام عجم افزود : نباید کسانی خود را معیار و مقیاس قرار دهند و بخواهند همه مثل آنان فکر کنند و چون آنها باشند.
    وی اظهار کرد : اختلاف نظر و تعارض آرا زیاد اما باید بتوان از اختلاف رحمت ایجاد کرد و از کثرت، وحدت آفرید و تا زمانی که همسویی و همراهی شکل نگیرد جامعه از این گفتمان ها نتیجه مفیدی دریافت نمی کند.
    وی عنوان کرد: امروز همسویی، نزدیکی آرا واندیشه در عین اختلاف و تعدد دیدگاه ها و پرهیز از تک صدایی، تنها راه توسعه و دموکراسی و جلوگیری از تنش ها و اختلاف ها است
    دبیر جبهه پیروان خط امام و رهبری شاخه خراسان رضوی هم به عنوان نماینده اصولگرایان در این جلسه گفت : خانه احزاب را فضایی برای تعامل و کمک به حل مشکلات استان در بخش های مختلف می دانیم و ضمن آنکه بنا نداریم در اینجا با کسی مناظره و مباحثه کرده و یا آنکه کاری به نفع جبهه، حزب و تشکیلات خود انجام دهیم.
    سید محسن بنی هاشمی افزود : تلاش آن است در این استان همه جریان های سیاسی در راستای حفظ، ارتقا و آبادانی این کشور ، اشتغال ، فرهنگ و مهاجرت و هر آنچه که مشکل مردم است به دولت و نظام کمک کرده و همکاری و همفکری کنیم.
    وی تصریح کرد : استانداری می تواند مشکلات و چالش های خود را به خانه احزاب ارسال کند و در یک همفکری و همکاری برای حل مسائل مردم و تقویت و سربلندی نظام گام برداریم.
    وی عنوان کرد: در این کشور هیچ حزب، گروه و تشکلی به تنهایی قادر نیست کشور را تعالی بخشیده ومشکلات را حل کند و دولتی موفق است که زمینه مشارکت و استفاده از تمام ظرفیت ها ونیروها را فراهم کند و باید برای مخالفان هم نقش و سهمی قائل باشیم و به جای دعوا و تنش با هم از این ظرفیت ها برای خدمت به کشور بهره گیریم.
    دبیر حزب اعتدال و توسعه خراسان رضوی هم به نمایندگی از اعتدالگرایان گفت : رونق و توسعه احزاب در ایران یک ضرورت تاریخی است زیرا از گذشته های دور تا ابتدای انقلاب روابط مردم و حکومت ها بر مبنای زور و ترس بوده است .
    علی اکبر شریفی افزود: در حکومت اسلامی ما این روابط بر مبنای روابط نزدیک و تعامل دولت وملت و خدمت به این مردم شکل گرفته است .
    وی اظهار کرد : تشکیل خانه احزاب به عنوان نماد این تعامل و ارتباط بویژه در عرصه سیاسی است و ضرورت تفاهم ارتباط احزاب و گروه ها و سامان بخشی فعالیت های حزبی از جمله مباحث مهمی است که برای تقویت ارتباط ملت و دولت باید موردتوجه قرار گیرد.
    معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندارخراسان رضوی، چند تن از مدیران کل دستگاههای اجرایی و فرماندار مشهد در این نشست حضور داشتند.

    تعداد بازدید: 165
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر